Hampus Harlestam förlänger

29 mars 2022 12:58
Herr

Han har varit en av de bärande spelarna i vårt lag de senaste säsongerna och nu kan vi glädjande nog meddela att Hampus Harlestam förlängt sitt kontrakt med oss i Almtuna.


Hampus Harlestam har växt fram till en av lagets ledande spelare under de tre säsonger han spelat hos oss. Den gångna säsongen var han inte bara poängbäst i laget utan var även den som stod för flest mål framåt. Hampus är en viktig pusselbit i vårt lagbygge och därför är det roligt att han nu valt att förlänga sitt kontrakt med oss över två år.

Harlestam har för varje säsong som gått ökat sin poängskörd lite mer än den föregående. På de tre säsongerna har han stått för 76 (38-38) poäng. Säsongen som gick blev han poäng- och målbäst i laget med 33 (16-17) poäng.

- Vi är väldigt nöjda över att Hampus väljer att vara kvar hos oss i Almtuna. Han är en viktig pusselbit i laget, inte bara för sina poäng utan också för sin karaktär och sitt driv att alltid vilja bli bättre, säger Tony Mårtensson.